Brenno


W Brennie jest 20:49:58
Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie Zdjęcie: Gminne Święto Dożynkowe w Brennie

Gminne Święto Dożynkowe w Brennie


   W sobotę, dnia 21 sierpnia 2021 r odbyły się w Brennie „Dożynki Gminne – 2021”. Ale już tydzień wcześniej, w niedzielę Matki Boskiej Zielnej, w breńskiej świątyni została odprawiona dziękczynna Msza Święta z podziękowaniem Bogu za obfite plony i szczęśliwe zbiory w Gminie Wijewo.
   A po tygodniu dożynkowe świętowanie rozpoczęło się długim i barwnym korowodem, który objechał Brenno i Wijewo. Potem dalsza uroczystość odbyła się w uroczym zakątku Brenna nad jeziorem przy sali wiejskiej, gdzie najpierw odbył się obrzęd wręczenia chleba i wieńca dożynkowego. Chleb odebrał z czcią gospodarz gminy wójt Mieczysław Drożdzyński a breński wieniec dożynkowy wręczono sołtysowi Brenna Józefowi Pukackiemu, który obtańczono żniwnym walczykiem. Pozostałe wieńce z poszczególnych wsi odebrali Starostowie Dożynkowi. Następnie wójt podzielił się chlebem dożynkowym z licznie zebranym ludem.
   Uroczystość uświetniły występy artystyczne – przedszkolaków, rozśpiewanych dziewczyn z solistką oraz wiejewskiego chóru i pań „Ale babki” wraz ze starszymi paniami i panami z Brenna rozbawionymi bajkową inscenizacją „Rzepki” (ale gminnej). Nie zabrakło też występu śpiewaczego z Potrzebowa. Już pociemniało, kiedy rozpoczęło się „żniwno – dożynkowe tańcowanie” na przyjeziornym placu a dożynkowy czysty zysk finansowy przeznaczono na leczenie Marysi.
    A tydzień później breńska delegacja rolnicza z wieńcem dożynkowym z Radomyśla wzięła udział w Dożynkach Archidiecezjalnych w Krobi blisko Gostynia.

Foto:
G.Klamkaaktualizowano 2021-10-05 12:13:58 / AnitaSolarczyk


Brenno