Brenno


W Brennie jest 22:01:39
Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Zdjęcie: Śmiercicha i Nowe  Lotko – 2022r. Zdjęcie: Śmiercicha i Nowe  Lotko – 2022r. Zdjęcie: Śmiercicha i Nowe  Lotko – 2022r. Zdjęcie: Śmiercicha i Nowe  Lotko – 2022r. Zdjęcie: Śmiercicha i Nowe  Lotko – 2022r.

Śmiercicha i Nowe Lotko – 2022r.


Śmiercicha ze wsi –
- a Nowe Lotko do wsi.


   Taki starodawny zwyczaj zachował się do dziś w sobotę i niedzielę śródpostną w Brennie. W sobotę wieczorem bywają niecone ogniska z tego, co stare i po zimie pozostało – suche gałęzie i badyle…… To właśnie „ Śmiercicha „ która żegna zimę.
   A na nazajutrz w niedzielny poranek dzieci chodzą z „Nowym Lotkiem” – które zwiastuje wiosnę. Z przystrojoną sosnową gałązką w jednej ręce i z koszyczkiem na dary w drugiej, bo odwiedzają domy z piosenką „Nowe Lotko w sieni, Pani Gospodyni, eli chcecie co oglądować, to musicie coś podarować……….
   Dlatego po wszystkim, umęczone wracają do domu, dźwigając pełne koszyczki przeróżnych słodkości. Tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Małe dzieci opiekują mamy, które same kiedyś chodziły „Nowym Lotkiem” – a dziś, nawet z daleka przywożą swoje pociechy do Brenna.
   Zaznaczyć warto, że w tym roku w obrzędzie nowolotkowym uczestniczyły też dzieci z Ukrainy.
   Niech tak będzie dalej.


aktualizowano 2022-04-02 20:01:44 / AnitaSolarczyk


Brenno